Сухість в роті або ксеростомія

Детальніше

Сухо в роті – можливо у вас ксеростомія?

❗В роті завжди повинен бути певний рівень вологості. Якщо ваш організм виробляє недостатню кількість слини це і викликає сухість в роті або ксеростомію (медичний термін). Якщо ви нервуєте 😡чи засмучені 🥺, або ж знаходитесь в стресовому стані у вас може з’явитись сухість в роті.
Однак якщо ви відчуваєте постійну сухість, то це не тільки викликатиме у вас неприємні відчуття, але і може призвести до інших порушень в роботі організму, або ж являтись симптомом серйозніших захворювань.
Якщо в роті немає слини для зволоження, вимивання залишків їжі, збалансування рівня кислотності та демінералізації зубів, то це може призвести до швидкого утворення карієсу та інших інфекцій.

ℹІснує декілька причин, через які організм виробляє недостатню кількість слини, до них відносяться:
🔹Побічні дії лікарських препаратів. Люди похилого віку найбільш схильні до сухості в роті, адже вони приймають велику кількість препаратів для контролю наявних у них захворювань. В сучасній медицині існує близько 400 медичних препаратів які можуть викликати сухість в роті.
🔹Захворювання серед хвороб які вражають слинні залози та призводять до сухості в роті можуть бути діабет (інсулінозалежний), хвороба Шегрена, хвороба Паркінсона, риніт, тонзиліт, гастрит, гіпертонія, захворювання щитовидної залози.
🔹Променева терапія – у людей які проходять хвильову або хіміотерапію для лікування онкологічних захворювань голови та шиї, можлива втрата функцій слинних залоз тимчасово або назавжди, частково або повністю.
🔹Менопауза – зміни на гормональному рівні у жінок негативно впливають на секрецію слинних залоз, що призводить до виникнення ксеростомії.
🔹Куріння, алкогольна та наркотична залежність – сухість в роті типовий симптом для вказаних вище залежностей.

❓Як дізнатись, чи не хворію я на ксеростомію?
Кожен з нас може відчувати тимчасову сухість в роті, але якщо вона у вас постійна це вказує на порушення у роботі слиновиділення.
Основні симптоми:
● глибокі тріщини та наліт на язику;
● порушення смаку;
● печіння в роті та почервоніння язика;
● виразки в кутиках губ та на яснах;
● неприємний запах з рота;
● ускладнене ковтання.
Сухість в роті виникає при обмороженні, опіках, отруєнні, при значній втраті крові, у ВІЛ інфікованих, у людей які повинні багато розмовляти (вчитель, екскурсовод, артист, диктор).

💊Лікування сухості в роті.
Якщо сухість в роті не викликана ніяким іншим захворюванням, тоді після відновлення нормального слиновиділення неприємне відчуття має зникнути.
Якщо сухість в роті це побічний ефект, прописаного вам, лікування, можливо вам потрібно змінити дозування або вибрати інші ліки.
В серйознішій ситуації, під час лікування онкологічних чи аутоімунних хвороб, необхідно вдатися до серйознішого лікування. Яке, швидше за все, буде спрямоване на підвищення секреції слини за допомогою порушення рецепторів центральної нервової системи.

📄 Для покращення свого стану, дотримуйтесь цих профілактичних рекомендацій:
🔹пийте велику кількість води, або напоїв які не містять цукор та кофеїн;
🔹жуйте жувальну гумку без цукру, з його замінником ксилітом; це стимулює вироблення слини, а ксиліт допоможе захистити зуби від утворення карієсу;
🔹відмовтесь від алкогольних напоїв, соленої їжі, сигарет.
🔹при використанні рідини для ополіскування рота вибирайте ту що не містить в собі спирт.
🔹користуйтесь гелем замінником слини.
🔹смокчіть льодяники без цукру.
Слина – це природний антисептик, при її зменшенні або відсутності в роті сформуються ідеальні умови для розвитку бактеріальних і грибкових інфекцій. Тому, якщо ви відчуваєте часту сухість в роті, поспішіть звернутись до стоматолога. Він зможе визначити причину виникнення цього відчуття, та допоможе її вирішити.

Більше про ксеростомію читайте в Вікіпедії.

Відчуваєте печіння в роті? Більш докладніше читайте в Відчуття печіння в роті або глосалгія.

Call Now Button