Відчуття печіння в роті або глосалгія
Детальніше09.05.2021
🥵Відчуття печіння язика часто пов’язане з синдромом обпаленого рота (СОР). Якщо ви підозрюєте, що зіткнулися з цією проблемою, запишіться на прийом до стоматолога. Ну а поки згадаймо основні симптоми та ознаки цього стану.
❓Що ж таке синдром обпаленого рота?
Пацієнти, які страждають синдромом обпаленого рота, зазвичай відчувають печіння на язиці, щоках, губах або піднебінні, яке може поширюватися на всю порожнину рота. Синдром обпаленого рота, як правило, виникає у людей середнього і старшого віку і при цьому частіше спостерігається у жінок (в період постменопаузного періоду), ніж у чоловіків. Даний стан має й інші назви: стомалгія, глосалгія, глосодинія, синдром печіння порожнини рота, синдром печіння губ і синдром печіння язика.
🤒Симптоми синдрому обпаленого рота. Дослідники відзначають, що клінічна картина синдрому дуже непостійна. Найбільш часто пацієнти описують біль як помірне або сильне печіння, горіння, поколювання, подразнення, оніміння слизової рота і зміна чутливості. У багатьох поява печіння супроводжується зміною смаку, відчуттям гіркоти та металічного присмаку. Симптоми можуть тривати місяцями, а часом і роками. У одних людей відчуття печіння з’являється ближче до полудня, прогресує протягом дня і стихає ввечері, інші відчувають неприємні відчуття постійно, а у третіх, дискомфорт має тимчасовий характер.
Якщо у вас є симптоми СОР, якомога швидше зверніться до терапевта або стоматолога.
📝Причини виникнення синдрому.
Синдром обпаленого рота може бути викликаний певними факторами, пов’язаними зі способом життя або наявністю певних захворювань і станів, в тому числі:
▪ пошкодження нервів, що регулюють больові відчуття і сприйняття смаку;
▪ нестача поживних речовин в організмі, дефіцит вітамінів групи B;
▪ сухість у роті (ксеростомія), яка часто розвивається на тлі діабету;
▪ синдром Шегрена;
▪ певні види лікування, наприклад, протипухлинна терапія;
▪ деякі стоматологічні захворювання, такі як кандидоз (молочниця) порожнини рота, червоний плоский лишай ротової порожнини або десквамативний (мігруючий) глосит;
▪ рефлюкс, або закид шлункового соку в ротову порожнину;
▪ погано підігнані протези, що подразнюють слизову порожнину рота і викликають больові відчуття;
▪ алергія або підвищена чутливість до речовин, що містяться в харчових продуктах, харчових добавках або стоматологічних матеріалах;
▪ приймання деяких лікарських препаратів;
▪ гормональні зміни в організмі (менопауза);
▪ скреготіння зубами (бруксизм), звичка тиснути язиком на зуби або прикушувати його кінчик;
▪ надмірне подразнення слизової порожнини рота;
▪ психологічні чинники, такі як тривога і депресія.
У багатьох випадках синдром обпаленого рота розвивається на тлі відразу декількох з вище перерахованих факторів.
🩺Щоб з’ясувати, що саме викликає дискомфорт, лікар проводить огляд порожнини рота, вивчає анамнез і при необхідності направляє пацієнта на здачу аналізів (аналіз крові, алергологічне тестування, мазок з ротової порожнини на наявність кандидозу).
💊Профілактика.
В цей час єдиної схеми лікування синдрому обпеченого рота не існує. Однак є кілька способів зменшити ризик виникнення даного розладу. Якщо ви вже страждаєте від СОР, постарайтеся виконувати перераховані нижче рекомендації, які допоможуть полегшити ваші симптоми:
✔відмовтеся від алкоголю і будь-яких інших спиртовмісних продуктів;
✔не паліть та не жуйте тютюн;
✔не пийте газованих напоїв;
✔утримайтесь від вживання кислої та гострої їжі й напоїв;
✔виключіть з раціону м’яту і корицю;
✔уникайте надмірного емоційного напруження;
✔вибирайте більш натуральні засоби для гігієни порожнини рота;
✔замініть протези, які подразнюють тканини порожнини рота.